Home | Profili | Produkti | Ndriqimi rrugorėDritaret Aktive | Kontakt | Informata|

 

   KURSE  ENERGJIN  Cfrytėzo Diellin !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Ēdo herė  kur Dritarja Aktive "Sun-Tracker" ėsht e instaluar nė njė ndėrtesė ajo pėrfaqėson njė hap  te rėndėsishėm  drejt Kursimit te Energjisė.
Systemi i Pasqyrave dinamike tė "Sun-Tracker"-it kap spektrin e plotė te dritės sė diellit gjatė gjithė ditės. Kjo pajisje duke pėrdorur GPS ndjekjė diellin gjate dites dhe esht  e drejtuar gjithmonė nė drejtim tė diellit pėr tė kapur rrezet e diellit ne menyre maksimal.Kjo pėrfshin nga mėngjesi e deri  nė mbrėmje qe nga kėnde tė ulėt tėdiellit,s si10 °mbi horizont.
Krahasuar me poqat elektrike, ajo prodhon dritė ekuivalente pėr 800 -1000 Wat te llambės fluorescente
Provat shkencore tregojn se njerėzit  ndjehen, punojnė dhe mėsojnė mė mirė me dritė tė ditės se sa me ndriēim elektrik.

Imagjinoni ndryshimin,nėse ēdo ndėrtesė qė pėrdore dritaret aktive dhe tė gjithė energjinė qė do tė kursehet duke i ckyqyr dritat artificiale pėr deri nė10 orė nė ditė,nė ndėrtesat tregtare,shkolla,fabrika,objekte publike dhe dyqanet e shitjes me pakicė.
Pėrveē kursimit tė energjisė e qindra dhe mijėra llambave tė pėrditshme nėpėr supermarkete,spitale, shkolla​​, ndėrtesat tregtare dhe industriale,njė studim  ne lidhje me Performancat Humane tregon:
Avantazhe te pėrdorimit tė Dritareve Aktive "Sun-Tracker":


Shitimi i shitjeve :
Rritet deri 10%-40%, nė krahasim me ndriēimin artificial.

Performance Punes :
Matur nė, normat e produktivitetit, mungesat,gabimet e absentizmit, dhe normat e aksidentit.Tė gjitha tė pėrmirėsuar nė mėnyrė dramatike nė driten natyrale te Dritareve Aktive.

Rezultatet e mesimit te nxėnėsve:
Pėrmirėsohen nga 7% nė 26% nė krahasim me klasa me ndriqim artificial.

Performance zyra:
Moralin nė pėrgjithėsi, performanca e ekipit dhe aftėsi pėr tė pėrballuar me stress .

Rimėkėmbjes e Pacientit:
Ėshtė provuar pėr tė pėrshpejtuar nė mėnyrė dramatike kur pacientėt janė te expozuar ne drite natyrale ne krahasim me ata te expozuar ne drite artificiale.
Sun-Tracker percjellė Diellin nga mengjesi 1 ore pas lindjes e deri ne mbremje, 1 orė para perendimit te diellit. Keshtu qe i mundeson perdoruesit te ckyq dritat artificiale afro 10 orė ne ditė.

Kursime e nji njėsije te "Sun-Tracker"-it : redukton 280.410,80 kg.CO2  ,2813,29kg.nitrogen dhe 488.065 kg tė dioksidit tė squfurit.

Oksidet e azotit ndotin ajrin dhe krijon oksidet smog. Nitrogjen dėmton  shtresėn e ozonit.

Kosto tė ulėt operative,jetė tė gjatė dhe tė gjenerimit shumė mė te ulėt te ngrohjes,e bėjnė kėtė sistem tė energjisė dhe mirėmbajtje efikase.

Sistemi ėshtė i garantuar pėr 10 vjet.
*SOLARIVA*-European Solar Engineering,Denmark.Adresse: Korskildelund 6, 2670 Greve. tlf.: +45 42243996.Fax :+45 36915001; email: info@solariva.com, www.solariva.com. Reg.CVR-nr.32 63 86 94,